Фотоальбом Білої ЦерквиНовини Білої Церкви
   [x] Біла Церква
Головна
Загальна інформація про місто
Статут територіальної громади міста Біла Церква
Символіка міста
Історична довідка
Історичні пам`ятки
Дендропарк "Олександрія"
Фотогалерея
Міста побратими

Карта города Белая Церковь 2009 года


Підрозділи
Освіта
Медицина
Культура
Спорт
Сім`я та молодь
Соціальний захист
Пенсійне забезп.
Правоохоронні органи
Порядок реєстрації підприємців
Житлово-комунальне господарство
Житлово-комунальні субсидії
Комунальні послуги та платежі
Екологія

Громадсько-політичне життя
Політичні партії і громадські організації
Національно-культурні товариства

Економіка
Економіка міста
Підприємництво
Торгівля
Ринок праці
Зовнішньо-економічна діяльність
Інвестиційні пропозиції

Новини
Новини міста
Архів новин
Офіційні новини Білої Церкви у форматі RSS version=2.00 v 2.00

Послуги сайту

Розширений пошук
Найкращі публікації
Список сторінок
Мапа сайту

Зв`язок

Рекомендувати сайт
Контакти


Біла Церква

АРХІТЕКТУРНІ СПОРУДИ ТА СКУЛЬПТУРИ


 

АРХІТЕКТУРНІ СПОРУДИ ТА СКУЛЬПТУРИ
Як свідчить аналіз існуючих архівних документів, при первинному плануванні території парку "Олександрія" графи Браницькі перебували на творчих засадах ландшафтного стилю в паркобудуванні, який здобув тоді визнання у всій Європі. Незважаючи на це, з рідкісними, цікавими рослинами, галявинами та дібровою, до паркового ансамблю було включено і досить багато архітектурних споруд різного цільового призначення, які гармонійно доповнювали парковий ансамбль. Серед них є чимало таких, що збереглися і до нашого часу.
 
Колонада "Луна" (амфітеатр "Ехо"). Одна з найцікавіших архітектурних споруд парку, розміщена в його центральній частині і добре проглядається з різних частин Великої галявини. Побудована у вигляді давньогрецьких амфітеатрів: на півциркульна галерея, замкнута двома об’ємистими приміщеннями - її фасад нагадує собою відкриту колонаду з 14 колон іонічного ордеру, перед якою розміщено партерну зону зі скульптурою Меркурія. Входи ризалітів оформлені декоративними портиками з барельєфним зображенням жінки, яка грається з дитиною. 

Колонада "Луна" -- оригінальна архітектурна споруда, побудована в стилі класицизму, її ефектний зовнішній вигляд і краса поєднані з цікавими акустичними властивостями: слово, сказане пошепки в одному кінці, добре чутно в іншому, незважаючи на відстань у 34 метри. Виконує також роль павільйона, в якому відвідувачі парку можуть заховатися в негоду від дощу та вітру. В святкові дні в Колонаді "Луна" проводяться концерти духової та камерної музики. 

Китайський місток. Архітектурна споруда, виконана в китайському стилі, її встановлено між другим та третім ставами центральної балки на значному підвищенні з нагромадженого каміння. Біля містка встановлено дві бронзові скульптури китайця та китаянки, які гармонійно доповнюють задум архітектора. Наявність вільного простора та води дають змогу бачити місток на значній відстані. 

Руїни - одна з найбільш оригінальних архітектурних паркових споруд, які є в "Олександрії". Побудована з метою імітації руїн палацу і дуже вдало справляє саме таке враження. Білі колони зруйнованого палацу чітко відображаються на поверхні великого ставу, і їх видно також з боку річки Рось. Поряд з естетичним призначенням, ця архітектурна споруда виконує практичну роль міцної греблі на ставах східної балки. Споруда двоярусна. Перший ярус до половини знаходиться в землі. Другий -- у вигляді високої напівзруйнованої будівлі без даху вивищується на греблі. З-під будівлі струмує великий водоспад, увесь вкритий диким виноградом.
 
Павільйон "Ротонда". Знаходиться в Східній частині парку. Архітектурний стиль споруди розвинений класицизм. Вважається, що "Ротонда" меморіальна будівля. За часів графів Браницьких всередині павільйона стояли мармурові бюсти Катерини II та Г.Потьомкіна. "Ротонда" має багато спільного з павільйоном у Павловському парку під С.-Петербургом. В Павловські він відомий під назвою "Пам’ятник батькам" (архітектор Ч.Камерон, скульптор У.Мартос. Збудований після смерті Павла І його донькою в пам’ять про батьків). Враховуючи, яку велику роль в долі О.В.Браницької відігравали Катерина II та Г.Потьомкін, не дивно, що в "Олександрії" за бажанням господарки теж було побудовано подібний пам’ятник. Висота споруд 10,5 м, ширина 9 м. В композиційному плані павільйон являє собою частину потовщеної стіни, виготовленої у вигляді раковини з внутрішнім отвором у вигляді арочного портала, який пересікає масивний архітрав (надбудова), збудований на чотирьох колонах з капітелями коринфського ордера. Купол та арка будівлі також декоративно оформлені. Підлога та східці виконані з граніту. 

Колона "Пелікана".
Побудована в центральній частині парку неподалік від палацових споруд. Нею завершується одна з чудових широких паркових алей, що дає змогу відвідувачам бачити колону на значній відстані. Відносно назви архітектурної споруди, існує багато версій. На нашу думку, найбільш правдивою є та, що великий птах, який годує пташенят, символізує відданість родині та дітям. 

Турецький будиночок.
Споруда знаходиться в Південній частині парку, неподалік від річки Рось. Був побудований після турецької кампанії 1828 р. В його стіни були вмуровані мармурові плити, на яких є написи древньотурецькою мовою, що прославляють велич шаха Махмуда Хача Гази, котрий побудував неприступну фортецю в місті Варна (Болгарія). Після взяття фортеці російськими військами фельдмаршал Румянцев (який товаришував з гр.Браницькими) привіз їх як трофей в "Олександрію". Ось дослівний переклад написів (друкується вперше): I плита. "Справедливий Шах Махмуд Хан заснував нову фортецю. Нехай принесе йому пророк віру в перемозі над противниками. Ця фортеця стала вершиною небаченою людських рук. Побудував нову величну фортецю непереможний володар". II плита. "Нехай радується великий султан Махмуд Хан Газі, хай продовжиться життя і час його володарювання. Яку чудову та величну фортецю він побудував. Ця фортеця володаря всього світу спонукає до запопадливості служителів слова. Смиренний Мустафа Нурідада" Варін (Варна) 

Фортеця "Варна"
: це архітектурна композиція, яка була побудована неподалік літнього палацу Браницьких на честь взяття російськими військами, як тоді вважалося, дуже міцної, неприступної турецької фортеці в місті Варна. В штурмі фортеці брав участь і зять гр. Браницької М.Воронцов. На згадку про ці події й було побудовано композицію, яка слугувала імітацією турецької фортеці. В композицію входив невеликий, огороджений острів, обкопаний штучним ровом, у якому постійно знаходилася вода. В центрі острова нагромадження скелястого каміння. Все це було стягнуто металевим обручем. На вершині скельки встановлено скульптуру жінки з гасчиком, яка присіла відпочити скраю, і каміння плита з надписом грецькою мовою. 

Будинок садівника.
За графів Браницьких там знаходився господарський двір. Розташовано будівлю в глибині парку, в південній частині, неподалік від річки Рось. Ця будівля входить до комплексу споруд та ділянок, які нині мають адміністративне, наукове та господарське призначення. Головні з них -адміністративний корпус, науковий корпус, оранжерея, теплиці, промисловий та науковий розсадники, розарій, сиренгарій, коніферетум (колекційна ділянка хвойних рослин), фрутіцеум (колекційна ділянка гарноквітуючих чагарників), кам’яний сад та сад ліан.
Господарський двір вдало пов’язано алейно-дорожною сіткою з парковими насадженнями. Ялинова та Дібровна алеї парку спроектовано на центральну, класичну частину Будинку садівника. Незважаючи на те, що архітектура будівлі, в цілому доволі проста, здалеку вона вдало вписується в парковий ансамбль. 

Головний вхід.
Одна з найстаріших архітектурних споруд парку. Його композиція складається з масивних двостворчастих металевих воріт та декоративної огорожі. Створки воріт закінчуються двома чотиригранними колоновидними пілонами з декоративними нішами, карнизами та капітелями іонічного ордера. Ворота та декоративна огорожа вдало виділяються на фоні екзотичної зелені паркових насаджень і надають усій композиції виду парадності та монументальності. В 90-х роках XX століття в нішах було встановлено бронзові погруддя двох видатних поетів XIX ст.- Т.Г.Шевченка та О.С.Пушкіна, які свого часу відвідували Білу Церкву. 

Північний вхід.
Побудовано в 1979 році. Автор проекту та виконання робіт - Д.М.Криворучко. Необхідність у побудові додаткового входу виникла в зв’язку з розбудовою м.Біла Церква і створенням в районі, який прилягає до північної частини парку, великого житлового масиву. Композиційне вхід складається з невеликого заглиблення в лінію насаджень парку, виділеного декоративною металевою огорожею. По краях огорожі збудовано два чотиригранні пілони (на зразок Головного входу). При всій класичності композиції, автор проекту віддав перевагу народним мотивам, узявши за основу не класичний акант, а рослинний орнамент. Слід зауважити, що не порушуючи композиції Північного входу, треба було запроектувати тут об’ємне приміщення для продажу квитків, сувенірів, саджанців, квіткової продукції, яка виробляється парком. 

В’їзд до парку.
Знаходиться в кінці північної межі парку поряд з автомагістраллю Київ - Львів. Побудований на початку 70-х років за проектом Д.М.Криворучка. Складається з на півциркульної металевої огорожі з в’їздними ворітьми і приміщенням для охорони. В архітектурному плані в’їзд до парку близький за стилем до Головного входу. 

Палієва гора.
Знаходиться в західній частині парку на березі річки Рось. За часів графів Браницьких, територія Палієвої гори входила до лісопаркової зони "Звіринець", і тодішні садівники не надавали їй особливого значення. Нині - це історико-меморіальний комплекс, який складається з колишніх оборонних споруд і пам’ятного знаку українському козацтву, встановленого на цьому місці на початку 80-х років XX століття за проектом архітектора Д.М.Криворучка. Назва узвишшя пов’язана з іменем козацького ватажка С.Палія, який стояв на цій горі з військом у 1702 році. 

Колона Єнса.
Пам’ятник виготовлений і встановлений за часів графів Браницьких, на честь 50-річного ювілею роботи в "Олександрії" німецького садівника Августа Єнса. Первісний вигляд території, де стояла колона, відрізняється від сучасного (колону було перенесено на інше місце в 1992 році), але співробітникам парку вдалося зберегти і передати інтимний характер композиції. Чавунна колона складається з п’єдесталу, на якому викарбувано поздоровчий текст на честь ювіляра. Завершує колону плоска ваза.

Лава Декабристів. Встановлена в 1992 році на честь гвардійських офіцерів, учасників війни Росії з Наполеоном (1812 р.) - Пестеля, Бестужева-Рюміна, Муравйова-Апостола та ін., які неодноразово відвідували парк "Олександрію". Це данина їхній славі та життєвій позиції.

Колона "Глобус". Знаходиться у верхів’ї балки ставу "Холодний", в історичній частині паркових влаштувань. Ідея цього пам’ятника достеменно не відома. На виготовленій з піщаника колоні встановлено глобус (Земну кулю), -опоясаний срібним обручем. На глобусі, також із срібла, нанесено картосхему земельних володінь графів Браницьких (у співвідношенні до Земної кулі). 

Сад "Мур".
Має прямокутну форму з розмірами сторін 300 м * 100 м. Площа 3 га. По всьому периметру огороджений цегляним муром висотою 3 м і вкритий червоною черепицею. Побудований з метою створення на території парку ще більш відокремленого, інтимного куточка, який дозволяв би господарям уникнути небажаного спілкування з відвідувачами. Поряд з декоративними рослинами, тут розміщено цілий ряд цінних сортів, видів і форм плодових та ягідних рослин, які на той час були досить рідкісними на Україні. Нині тут відбувається відновлення насаджень. Створюється імітація таємного саду з оригінальним лабіринтом, виконаним з рослин, а також закладено декоративно оформлену колекцію перспективних форм та сортів плодових рослин. Створено дегустаційний зал. 

 

МАЛІ АРХІТЕКТУРНІ ФОРМИ. 


Альтанки є одними з найбільш притаманних парковим ансамблям споруд. За часів графів Браницьких альтанки прикрашали різні куточки парку. Нажаль, усі вони давно зруйновані. На території сучасної "Олександрії" є три альтанки -всі побудовані в період 1960-1985 рр. Нажаль, історичних скульптур, які прикрашали парк в минулому, не збереглося. Паркові скульптури (Діана, Аполлон, Меркурій, Гладіатор, Ангел, Китайці, Лев). В окремих куточках парку маємо можливість спостерігати бронзові скульптури, які були виготовлені в 1980-1993 рр. для заміни втрачених.
 
Серед них:
 
"Меркурій" - на клумбі навпроти Колонади "Луна",
"Діана" - біля декоративного озера в нижній частині Великої галявини;
"Аполлон" - на Малій галявині;
"Гладіатор" - встановлено на історичному п’єдесталі, неподалік греблі ставу "Дзеркальний" на честь зятя графів Браницьких - Михайла Воронцова;
"Китайці" - біля Китайського містка, на історичних п’єдесталах;
"Лев" - у верхів’ї балки ставу "Холодний" біля джерела з цілющою водою;
"Ангел" - композиційне нова скульптура, встановлена в 1993 р., на честь 200-річного ювілею парку "Олександрія".


 


Copyright © Все права защищены.
Дата публикации: 18-08-2004
(16760 прочтений)

[ Вернуться назад ]


   [x] Пошукцелую фразу
любое слово


   [x] Логин
Логин

Пароль

Проверочный код:   
Проверочный код


Не зарегистрировались? Вы можете сделать это, нажав здесь. Когда Вы зарегистрируетесь, Вы получите полный доступ ко всем разделам сайта.


Незалежне інтернет видання - ФАСТІВ


Карта сайта
Copyright © 2000 - 2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв цього ресурсу, посилання на www.bilatserkva.info є обов`язковим.
Sitemap

Рейтинг@Mail.ru Яндекс цитирования

Powered by © PHP-Nuke released under the GNU/GPL license
Открытие страницы: 0.06 секунды и 3 запросов к БД за 0.0013 сек.
Memory usage: 1 071 888. Peak memory usage: 1 310 720