Пенсійне забезпечення
Пенсійна реформа відкриває нові можливості.
Закон України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” має ряд суттєвих відмінностей від Закону України „Про пенсійне забезпечення”.
Вводиться термін „страхові внески” замість „трудового стажу”. На перехідному періоді в стаж громадянина, який має право на пенсію, включається трудовий стаж згідно з даними трудової книжки.
Поступового значення буде набувати страховий стаж, тобто період з часу реєстрації громадянина, як страхувальника до виходу на пенсію і відповідно заробіток для розрахунку буде прийматися за даними персоніфікованого обліку за всі періоди страхового стажу, набутого в новій системі.
Чим раніше громадянин буде застрахований, тим більший стаж буде мати, а також чим більша заробітна плата (дохід), з якої сплачені страхові внески, тим на більший розмір пенсії він може розраховувати. Отримання заробітку в „конвертах” становиться невигідним.
Обмеження в розмірі пенсій знято.
Пенсійний вік не змінено : 55 років для жінок та 60 рокув для чоловіків, але вводиться норма для отримання пенсії за віком– не менше 5 років стажу.
Якщо пенсіонер в період роботи відмовляється від отримання пенсії, то у разі призначення її після припинення роботи, розмір пенсії збільшується за відповідною шкалою від 3% за один рік відстрочки виходу на пенсію до 85,32% за 10 років більш пізнього призначення пенсії.
Особам, які працювали в шкідливих та тяжких умовах праці (список №1) стаж роботи за період такої роботи до січня 2004 року зараховується в подвійному розмірі.
В новій системі передбачено проведення індексації пенсій за двома параметрами : відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, а з 2005 року з урахуванням не менше ніж 20% зростання реальної середньої зарплати по країні.
Через деякий час почне діяти накопичувальна система Пенсійного фонду. Частина обов`язкових пенсійних відрахувань (на сьогодні від 1% до 5%) буде спрямовуватись до Накопичу вального фонду. Після виходу на пенсію з цього фонду будуть проводитись додаткові виплати. Зібрані кошти в фонді будуть власністю застрахованих осіб та успадковуватись у разі їх смерті рідними.
Якщо особа з деяких причин (навчання в інституті, період визнання інвалідом, робота за кордоном, тощо) в певний період не підлягала пенсійному страхуванню але бажає цей період включити в страховий стаж, то вона може заключити договір з Пенсійним фондом про добровільну сплату внесків, і ці періоди будуть їй зараховані до стажу.